Analog Sinyaller

(Fatek - FBs/B1/B1z/HB1)
yalcin

Analog Sinyaller

Mesaj gönderen yalcin »

Merhaba. 5 adet analog sinyali işlemem lazım. Bunun için öncelikle lineer çevrim komutunun kullanılması gerek anladığım kadarıyla. Fakat komutta bulunan "mod" ve aşağıdaki "L" kısmını anlayamadım. Mod hangi durumlara göre ne değerler alıyor ? Bunları detaylı anlatırsanız sevinirim. Bir de 3840 registerı kullanırken sadece tek bir analog sinyali mi işleyebiliyoruz. Yoksa tek registerdan 5-6 tane sinyal işlenebiliyor mu anlayamadım. İşleniyorsa da buna uygun örnek varsa gönderebilirseniz sevinirim. Çünkü ayrı ayrı hem skala hem register işin içine girince kafam karıştı. 5 adet analog sinyalim olduğu için R3840-R3843 düşündüğüm şekliyle yetmiyor. İlk defa Fatek plc kullanıyorum.
Kullanıcı avatarı
Dinçer

Re: Analog Sinyaller

Mesaj gönderen Dinçer »

bu linkteki dökümanı inceliyebilirsiniz ayrıca analog veri R3840-r3844 her bir kanal içinbir register kullanır

https://fonksiyonelas.com.tr/yuklemeler ... Module.pdf
yalcin

Mesaj gönderen yalcin »

Hocam dökümanı inceledim mod kısmını anladım fakat "PLC 2" eğitimlerinde tek bir analog sinyal için ayarlama yapılmış. O yüzden anlayamadım. 4 adet analog sinyali R3840-R3843 için kullandıktan sonra diğer analog sinyalimi nasıl işleyebilirim hangi registerı kullanabilirim onu anlayamadım. Ve bu işlenecek olan sinyallari PLC'de ilgili analog çıkışlara nasıl aktarıcam onu da anlayamadım.
Kullanıcı avatarı
Volkan
İletişim:

Mesaj gönderen Volkan »

Merhaba. Sizin için bir görsel hazırladım. Örneğin 4 kere işlem yapacaksanız fonksiyonları ayrı ayrı kurmak yerine L kısmına 4 yazarak tek bir blok içerisinde tüm işlemi tamamlayabilirsiniz. Görselde fonksiyonun nasıl çalıştığı gösterilmiştir. Sol kısımda kurmuş olduğunuz fonksiyon, sağ kısımda ise arka planda nasıl çalıştığı gösterilmektedir. Görselde "Mode 0" kullanılmıştır. "Mode 1" kullanılmış olsaydı R0-3 birinci, R4-7 ikinci, R8-11 üçüncü, R12-15 ise dördüncü fonksiyon için kullanılmış olacaktı.

resim_2021-10-24_195026.png
resim_2021-10-24_195026.png (140.44 KiB) 2065 kere görüntülendi