B1 serisi programlama

(Fatek - FBs/B1/B1z/HB1)
bonera16

B1 serisi programlama

Mesaj gönderen bonera16 »

Merhaba fbs serini programladigim bilgisayar ve kablo da b1-40mt2 d24 modeline program atarken hata alıyorum. B1 serisi farklı şekildemi programlaniyor.

Hata : plc ye baglanilamiyor port ladder programı tarafından kullanıliyor veya plc güç kontrolü yapın
Kairat

Re: B1 serisi programlama

Mesaj gönderen Kairat »

Merhaba!
Bu sorunun birden fazla nedeni bulunur. Kontrol etmeniz / gerçekleştirmeniz gerekenleri sırayla aşağıda sundum.
1- PLC'nin 24 Volt beslemesini kontrol edin (ölçün). Eğer besleme girişindeki potansiyel fark 24 Volttan düşükse bu sorun yaşanabilir. Bu durumda PLC'nin RUN ledi pasiftir. PLC'nin RUN ledi pasif ise hiç bir şekilde bağlantı kuramazsınız.
2- Bilgisayarın COM portunda sorun olabilir, bunu anlamanın birkaç yolu var;
I- Bilgisayarın farklı COM portunu kullanın.
II- Farklı bir bilgisayar ile program atmayı deneyin.
III- Aygıt yöneticisinden ilgili COM portu kaldırarak, kabloyu çıkartıp tekrar takın ve atanan yeni COM portu ile PLC'ye online olmaya çalışın.
3- Kablonuzda sorun olabilir, farklı bir kablo ile deneyin (veya PLC'ye onlne olunabilen diğer yöntemleri deneyin örneğin HMI'dan içinden geç özelliğini kullanmak)
bonera16

Mesaj gönderen bonera16 »

Cevabınız için teşekkürler b1 serisi plc 2070 hmi ile programlama portu üzerinden nasıl haberleştirebilirim ?
Elimde kablosu var haberleşme ayarlarınıda iki tarafda aynı yapıyorum fakat haberleşme kuramadım
Kullanıcı avatarı
Volkan
İletişim:

Mesaj gönderen Volkan »

Merhaba aşağıdaki kablo şemasını incelebilirsiniz.

https://fonksiyonelas.com.tr/yuklemeler ... LC-HMI.png

HMI port ayarlarında COM1 seçili olduğuna emin olunuz. Ayrıca port ayarlarının PLC ve HMI'da birebir aynı olduğuna emin oldunuz. PLC'nin istasyon numarasını kontrol ediniz.