Analog giriş ile dijital çıkış tetikleme

(Fatek - FBs/B1/B1z/HB1)
Emr7725

Analog giriş ile dijital çıkış tetikleme

Mesaj gönderen Emr7725 »

Elimde fbs-60mct plc bulunuyor bu plc ek olarak b4ad analog giriş modülü takılı bu modül üzerinden elimde bulunan lazer ile sıcaklık ölçümü yaptığım sensörü bağladım (4/20ma) lncv fonksiyonu ile okuma yapabiliyorum fakat herhangi bir m biti veya bobinini tetikleyemiyorum bunu nasıl yapabilirim.
Kullanıcı avatarı
Volkan
İletişim:

Re: Analog giriş ile dijital çıkış tetikleme

Mesaj gönderen Volkan »

Merhaba

Bir bit bobin olarak birden fazla yerde kullanıldı ise böyle bir sorun yaşanabilir. Programınızı kontrol edebilir misiniz? Aynı bitin bobin olarak birden fazla yerde kullanılmamalıdır.
Emr7725

Mesaj gönderen Emr7725 »

Volkan bey her hangi bir biti nasıl tetikletebilirim onu bilmiyorum benim yaptığım fonksiyon komutundan lcnv komutunu kullanarak değerleri okuyorum benim yapacağım projede lazer sensör ile ısıyı okuyup ısıya göre motoru ileri geri yaptırmak
Kullanıcı avatarı
Volkan
İletişim:

Mesaj gönderen Volkan »

Biraz daha detay verebilir misiniz?
Örneğin analog giriş 10mA altında ise motor sola üstünde ise sağa mı dönecek?
Motor yönü PLC'nin bir dijital çıkışı ile mi değiştirilecek?
Emr7725

Mesaj gönderen Emr7725 »

Motor yönü plcnin 2 dijital çıkışı ile dönecek
Sensör 4/20 ma çıkış veriyor bunu ben plc de 0/ 16380
Olarak okuyorum. Benim sensörü maksimum sıcaklığı 400 derece bende 100 derece ile 400 derece arsında bir değeri okumam lazım bu değer örneğin 100 derece olunca ileri dönecek derece 300 ulaştığında geri dönecek.
Kullanıcı avatarı
Volkan
İletişim:

Mesaj gönderen Volkan »

Ekteki projeyi inceleyebilirsiniz.
1-2-2024.zip
(3.07 KiB) 28 kere indirildi
Emr7725

Mesaj gönderen Emr7725 »

volkan bey yapğtığınız proje için teşekkür ederim fakat benim anlamdığım birşeyler var
1.fonksiyonlardan kullandığınız zncmp komutu ne işe yarıyor?
2.benim kullandığım analog modul fbs b4ad bu modülün resmini paylaştım bu modüle iki adet sensör bağlayacağım bu sensörü nasıl bağlayacağım ?
3. ben aynı projeyi iki farklı yerde kullanacağım (bir sensör birinci iş için diğer sensör diğer iş için)
4. benim projeye encoderde bağlama ihtimalim var encoderide şunun için kulanacağım 100 derecelik sıcaklıkta 10 birim ileri gitsin dursun 110 dereclik bir sicaklıkta o önceki 10 birim üzerine bir 20 birim daha gitsin kısacası sıcaklık artıkca adım atsın sıcaklık düştükçe adım düşsün bunları kulanabileceğim fonksiyon hangileri . bazı fonksiyonların ne işe yaradığını bilmiyorum sizide yoruyorum yeni öğrenmeye çalışıyorum cevaplarınız için şimdien teşekkür ederim sağolun
Dosya ekleri
modül resim.rar
(377.32 KiB) 19 kere indirildi
Kairat

Mesaj gönderen Kairat »

Merhaba!
1. ZNCMP fonksiyonu karşılaştırma fonksiyonudur, açıklamalarda yazıyor. Açıklamalara erişmek için göndermiş olduğum görseli inceleyin.
Forum.JPG
Forum.JPG (56.38 KiB) 422 kere görüntülendi
.
S: Okunan değer
Su: Üst limit
S1: Alt limit
sağ tarafta bulunan çıkışlardan da ilgili bilgileri alırsınız. Okunan değer aralığın içindeyse INZ'den çıkış alırsınız. Okunan değer aralığın ışındaysa S>U veya S<L çıkışlarından bilgi alırsınız.

2. Sensör akım cinsinden sinyal üretiyorsa (mA) sensörü II0+ ve GND'ye, gerilim cinsinden sinyal üretiyorsa sensörü (0-10V) VI0+ ve GND'ye bağlmalısınız.
4-20mA bağlantısı 1.png
4-20mA bağlantısı 1.png (82.2 KiB) 422 kere görüntülendi
3. İki farklı sensörden gelen değerleri algoritmanıza göre düzenleyebilirsiniz.

4. Enkoder ile ilgili videomuzu aşağıdaki linkten izleyin lütfen.
https://www.youtube.com/watch?v=v0qPbramNzw

NOT: Fonksiyonlar hakkında daha geniş bilgiye sahip olabilmek için; kullanım kılavuzunu, forumu, ve youtube eğitim videolarımızı inceleyebilirsiniz.
1- Kullanım kılavuzu: https://fonksiyonelas.com.tr/documents.php?i=94
2- Forum: https://fonksiyonelas.com.tr/forum/
3- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCaOvCf ... _KH5PDnrJQ