Fatek HMI ve Powerflex 4M sürücü haberleşme

kahraman_mesut

Fatek HMI ve Powerflex 4M sürücü haberleşme

Mesaj gönderen kahraman_mesut »

Daha önce farklı marka bir HMI çalışan makinada arızadan dolayı HMI değişikliği yaptık. iki adet power flex 4M sürücü bir adet veichi sürücü ve fatek plc var sistemde. PLC ve Veichi AC10 sürücü ile hiçbir sorun yok iken power flex sürücülere frekans yazamıyorum.
Eski ekran ayarlarını kontrol ettiğimde MODBUS RTU ile haberleşiyor 4X410 adresine yazılan değeri sürücüye gönderiyor. bağlantı ayarımı MODBUS RTU yaptığımda AC10 ile haberleşmem kesiliyor o yüzden MODBUS RTU hex adresing yaptığımda AC10 için sorun ortadan kalkıyor
-Burada iki yollu çözüm arıyorum powerflex sürücüleri hiç haberleştiremedim bunların haberleşmesi ile ilgili ve AC10 hex adersing dışında MODBUS RTU ile haberleştirebilmek
Kairat

Re: Fatek HMI ve Powerflex 4M sürücü haberleşme

Mesaj gönderen Kairat »

Merhaba!
İlgili sürücüleri ve HMI'ı tek hat üzerinde haberleştirmek istediğinizi tahmin ediyorum (yani HMI'dan AC10'a RS485 haberleşmesi yapılacak, AC10'dan da sırasıyla diğer sürücülere RS485 haberleşmesi yapılacak).
Burada dikkat etmeniz gereken birkaç husus var;
1- Her cihaz MODBUS protokolü ile haberleşiyor olmalı.
2- Hattın sonundaki cihazda sonlandırma direnci aktif olmalı (Hattın sonunda bulunan cihaz AC10 ise, AC10dip anahtarlarında bulunan 485 dip anahtarını aktif ederek sonlandırma direncini aktif edebilirsiniz)
3- MODBUS haberleşmesinde HMI tarafında tüm adresler doğru olmalı.

AC10 MODBUS RTU ile haberleşebilirsiniz, burada MODBUS RTU hex addressing zorunluluğu yok.
MODBUS RTU'da dikkat etmeniz gereken durumlar ise şunlardır;
1- 4x ile okuma yapabilirsiniz , o sebeple 4xS... olması gerekmektedir.
(Örnek 1: Ac10 tarafından F01.02=0 ayarlı ise 0x109 adresine müdahale etmek istediğinizde (frekans ayarı) bunu decimal sayıya çevirip bazı işlemler yapmanız gerekir. 0x109 adresinin decimal karşılığı 265'tir. Bunun MODBUS karşılığı ise 40265+1= 40266'dır. HMI tarafında 4xS 266 olmalı).
(Örnek 2: Ac10 tarafından F01.02=2 ayarlı ise 2000 adresine müdahale etmek istediğinizde (frekans ayarı) bunu decimal sayıya çevirip bazı işlemler yapmanız gerekir. 2000 adresinin decimal karşılığı 8192'tir. Bunun MODBUS karşılığı ise 48192+1= 48193'tür HMI tafaıında 4xS 8193 olmalı).
2- Hat üzerindeki haberleştirilecek cihazların istasyon numaralarını bilmeleri gerekir. (AC10'un istasyon numarasını belirteceğiniz parametre F12.01'dir. Aynı şekilde diğer cihazların da istasyon numaralarını belirtmeniz gerekir. Örneğin sırasıyla AC10-X-Y cihazları tek hat üzerinde MODBUS ile haberleşiyor olsun. Burada AC10 istasyon numarası 1, X cihazın istasyon numarası 2, Y cihazın istasyon numarası 3 olmalı).

NOT: Hex addressing kullanılıyorsa diğer cihazlarda da Hex addressing kullanılmalıdır. MODBUS RTU kullanılacaksa diğer cihazlarda da MODBUS RTU kullanılmalıdır.

İyi çalışmalar dilerim
Saygılarımla.
kahraman_mesut

Re: Fatek HMI ve Powerflex 4M sürücü haberleşme

Mesaj gönderen kahraman_mesut »

Teşekkürler...